Rob’s NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10

The following NW Region AAA rankings were finalized 2/24/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 2/24/16

106:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

3) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

4) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

5) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

 

113:

1) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

2) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

5) Chris Wig, Titusville (jr.)

 

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) Noah Myers, Mifflin County (sr.)

4) John Supsic, Shikellamy (jr)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

 

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

 

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

5) Josiah McClarren, Clearfield (sr.)

 

 

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

3) Cobey Bainey, Bald Eagle Area (sr.)

4) Levi Hughes, Philipsburg Osceola (jr.)

5) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

 

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Kyle Luben, Meadville (sr.)

4) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

5) Dakota Weitoish, Philipsburg Osceola (sr.)

 

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

3) Daizon Casto, McDowell (soph.)

4) Owen Watkins, General McLane (jr.)

5) Carson Hanna, DuBois (jr.)

 

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Luigi Yates, Cathedral Prep (soph.)

 

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

 

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Jake Paulson, McDowell (jr.)

3) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

4) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

 

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

4) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

5) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

 

 

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

4) Phil Selker, Cathedral Prep (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

 

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jack Vandevort, State College (sr.)

4) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

5) Bryce Bitner, Central Mountain (sr.)

 

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Central Mountain (Biff Walizer)

3) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

4) McDowell (Mike Caro)

 

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com




 

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10

The following NW Region AAA rankings were finalized 2/15/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 2/15/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

3) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

4) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

 

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

4) Adam Stover, State College (jr)

5) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

 

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) John Supsic, Shikellamy (jr)

4) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

 

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

 

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

5) Josiah McClarren, Clearfield (sr.)

 

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

3) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

4) Cobey Bainey, Bald Eagle Area (sr.)

5) Levi Hughes, Philipsburg Osceola (jr.)

 

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Kyle Luben, Meadville (sr.)

4) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

5) Dakota Weitoish, Philipsburg Osceola (sr.)

 

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

3) Daizon Casto, McDowell (soph.)

4) Owen Watkins, General McLane (jr.)

5) Carson Hanna, DuBois (jr.)

 

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Luigi Yates, Cathedral Prep (soph.)

 

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

 

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Jake Paulson, McDowell (jr.)

3) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

4) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

 

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

4) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

5) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

 

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

4) Phil Selker, Cathedral Prep (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

 

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jack Vandevort, State College (sr.)

4) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

5) Bryce Bitner, Central Mountain (sr.)

 

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Central Mountain (Biff Walizer)

3) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

4) McDowell (Mike Caro)

 

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com

 



 

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10

The following NW Region AAA rankings were finalized 2/7/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 2/7/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

 

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

4) Adam Stover, State College (jr)

5) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

 

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) John Supsic, Shikellamy (jr)

4) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

 

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

 

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

5) Josiah McClarren, Clearfield (sr.)

 

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

3) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

4) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

5) Cobey Bainey, Bald Eagle Area (sr.)

 

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Kyle Luben, Meadville (sr.)

4) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

5) Dakota Weitoish, Philipsburg Osceola (sr.)

 

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

3) Daizon Casto, McDowell (soph.)

4) Owen Watkins, General McLane (jr.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

 

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Luigi Yates, Cathedral Prep (soph.)

 

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

 

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Jake Paulson, McDowell (jr.)

3) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

4) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

 

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

4) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

5) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

 

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

4) Phil Selker, Cathedral Prep (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

 

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jack Vandevort, State College (sr.)

4) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

5) Bryce Bitner, Central Mountain (sr.)

 

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Central Mountain (Biff Walizer)

3) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

4) General McLane (Ryan Cook)

 

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com

 



 

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10

The following NW Region AAA rankings were finalized 2/1/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 2/1/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

 

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

5) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

 

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) John Supsic, Shikellamy (jr)

4) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

 

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

 

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Bryce Bennett, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

 

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Hunter Hendricks, General McLane (sr.)

3) Allen Sarr, Jersey Shore (sr.)

4) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

5) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

 

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Kyle Luben, Meadville (sr.)

4) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

5) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

 

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Owen Watkins, General McLane (jr.)

3) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

4) Daizon Casto, McDowell (soph.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

 

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Lilyaz Veysalov, McDowell (jr.)

5) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

 

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

 

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Jake Paulson, McDowell (jr.)

3) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

4) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

 

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

4) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

5) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

 

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

4) Phil Selker, Cathedral Prep (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

 

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jack Vandevort, State College (sr.)

4) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

5) Bryce Bitner, Central Mountain (sr.)

 

Teams:

1) Central Mountain (Biff Walizer)

2) Mifflin County (Kirby Martin)

3) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

4) General McLane (Ryan Cook)

 

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com



 

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10

The following NW Region AAA rankings were finalized 1/25/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 1/25/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

 

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

5) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

 

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) John Supsic, Shikellamy (jr)

4) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

 

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

4) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

5) Brandon Sauers, Cathedral Prep (sr.)

 

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Bryce Bennett, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

 

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Hunter Hendricks, General McLane (sr.)

3) Allen Sarr, Jersey Shore (sr.)

4) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

5) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

 

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

4) Kyle Luben, Meadville (sr.)

5) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

 

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Owen Watkins, General McLane (jr.)

3) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

4) Daizon Casto, McDowell (soph.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

 

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Lilyaz Veysalov, McDowell (jr.)

5) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

 

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

 

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

3) Jake Paulson, McDowell (jr.)

4) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

 

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

4) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

5) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

 

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Max Mason, Jersey Shore (jr.)

4) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

 

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jeremy Bacon, Shikellamy (sr.)

4) Jack Vandevort, State College (sr.)

5) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

 

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

3) Central Mountain (Biff Walizer)

4) Clearfield (Jeff Aveni)

 

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com

 



NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10 

The following NW Region AAA rankings were finalized 1/18/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 1/18/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

5) Izek Brooks, Williamsport (fr.)

120:

1) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

2) Kolby Ho, Dubois (soph.)

3) John Supsic, Shikellamy (jr)

4) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

5) Andrew Stark, Cathedral Prep (fr.)

126:

1) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

2) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

3) Brandon Sauers, Cathedral Prep (sr.)

4) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

5) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

132:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

3) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

4) Bryce Bennett, Philipsburg-Osceola (sr.)

5) Hunter Wagner, Titusville (jr.)

138:

1) TaNauz Gregory, Cathedral Prep (sr.)

2) Hunter Hendricks, General McLane (sr.)

3) Allen Sarr, Jersey Shore (sr.)

4) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

5) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

4) Kyle Luben, Meadville (sr.)

5) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Owen Watkins, General McLane (jr.)

3) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

4) Daizon Casto, McDowell (soph.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Lilyaz Veysalov, McDowell (jr.)

5) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

3) Jake Paulson, McDowell (jr.)

4) Michael Hughes, Cathedral Prep (jr.)

5) Jacob Zdarko, Oil City (sr.)

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

4) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

5) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Max Mason, Jersey Shore (jr.)

4) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jeremy Bacon, Shikellamy (sr.)

4) Jack Vandevort, State College (sr.)

5) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

3) Central Mountain (Doug Buckwalter)

4) Clearfield (Jeff Aveni)

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com



 

NW REGION AAA WRESTLING RANKINGS – D-4, D-6, D-8, D-9 & D-10 

The following NW Region AAA rankings were finalized 1/4/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 1/4/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

5) Hayden Tettis, Saint Marys (soph.)

120:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

3) Kolby Ho, Dubois (soph.)

4) John Supsic, Shikellamy (jr)

5) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

126:

1) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

2) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

3) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

132:

1) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

2) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

3) Bryce Bennett, Philipsburg-Osceola (sr.)

4) Tyler Thompson, Bradford (soph.)

5) Josiah McClarren, Clearfield (sr.)

138:

1) Hunter Hendricks, General McLane (sr.)

2) Allen Sarr, Jersey Shore (sr.)

3) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

4) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

5) Cobey Bainey, Bald Eagle Area (sr.)

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

4) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

5) Kyle Luben, Meadville (sr.)

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Owen Watkins, General McLane (jr.)

3) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

4) Daizon Casto, McDowell (soph.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Lilyaz Veysalov, McDowell (jr.)

5) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

3) Dillon Kephart, Bellefonte (sr.)

4) Jake Paulson, McDowell (jr.)

5) Nate Lose, Jersey Shore (sr.)

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

4) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

5) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Max Mason, Jersey Shore (jr.)

4) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jeremy Bacon, Shikellamy (sr.)

4) Jack Vandevort, State College (sr.)

5) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

3) Central Mountain (Doug Buckwalter)

4) General McLane (Ryan Cook)

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com



 

The following NW Region AAA rankings were finalized 1/4/16 by Rob Coleman of Erie, PA.

These rankings are purely subjective and are based upon the following criteria: 1) results of head-to-head competition; 2) results against mutual opponents; 3) quality of overall competition; 4) previous year’s performance; 5) current overall record; and 6) personal observation. For a number of reasons, off-season and pre-season results rarely enter into the rankings equation. The rankings are designed solely for the fans’ enjoyment and to promote interest in the sport of high school wrestling. With few exceptions, wrestlers are ranked at the lowest weight at which they have competed during the current season.

THE RANKINGS BELOW WERE FINALIZED 1/4/16

106:

1) Tyler Dilley, Saint Marys (fr.)

2) Brady Sittinger, Cathedral Prep (jr.)

3) Cole Stewart, Bellefonte (fr.)

4) Hunter Thompson, Titusville (fr.)

5) Jeffrey Boyd, McDowell (fr.)

113:

1) Geo Barzona, Central Mountain (jr.)

2) Tyler McKinney, Cathedral Prep (soph.)

3) Adam Stover, State College (jr)

4) Dalton Woodrow, Dubois (fr.)

5) Hayden Tettis, Saint Marys (soph.)

120:

1) Cole Manley, Altoona (jr.)

2) Hunter Zondory, Jersey Shore (sr.)

3) Kolby Ho, Dubois (soph.)

4) John Supsic, Shikellamy (jr)

5) Kyle Smith, Mifflin County (sr.)

126:

1) Garrett Rigg, Bald Eagle Area (soph.)

2) Nick Gittens, Shikellamy (sr.)

3) Alec Bittler, Saint Marys (fr.)

4) Leno Ciotti, McDowell (soph.)

5) Aaron Witherite, Bellefonte (sr.)

132:

1) Carmine Ciotti, McDowell (sr.)

2) Seth Koleno, Bald Eagle Area (soph.)

3) Bryce Bennett, Philipsburg-Osceola (sr.)

4) Tyler Thompson, Bradford (soph.)

5) Josiah McClarren, Clearfield (sr.)

138:

1) Hunter Hendricks, General McLane (sr.)

2) Allen Sarr, Jersey Shore (sr.)

3) Dalton Long, Hollidaysburg (jr.)

4) Jacob Engstrom, Warren (jr.)

5) Cobey Bainey, Bald Eagle Area (sr.)

145:

1) Brock Port, Bellefonte (jr.)

2) Carter Starocci, Cathedral Prep (fr.)

3) Briggs Twitchell, General McLane (sr.)

4) Colton Weaver, Central Mountain (jr.)

5) Kyle Luben, Meadville (sr.)

152:

1) Hayden Hidlay, Mifflin County (sr.)

2) Owen Watkins, General McLane (jr.)

3) Seth Young, Jersey Shore (sr.)

4) Daizon Casto, McDowell (soph.)

5) Chase Gardner, Bellefonte (sr.)

160:

1) Kaleb Young, Punxsutawney (sr.)

2) Trent Hidlay, Mifflin County (soph.)

3) Hayden Swartwood, Jersey Shore (sr.)

4) Lilyaz Veysalov, McDowell (jr.)

5) Nick Patrick, Philipsburg-Osceola (sr.)

170:

1) Noah Stewart, Mifflin County (sr.)

2) Ethan Laird, General McLane (jr.)

3) Luke McGonigal, Clearfield (soph.)

4) Ryan Dailey, McDowell (sr.)

5) Joey Radel, Selinsgrove (sr.)

182:

1) Brandon Wilson, Mifflin County (sr.)

2) Christian Steffan, Saint Marys (jr.)

3) Dillon Kephart, Bellefonte (sr.)

4) Jake Paulson, McDowell (jr.)

5) Nate Lose, Jersey Shore (sr.)

195:

1) Trey Hartsock, Mifflin County (sr.)

2) Isaac Porter, Central Mountain (sr.)

3) Cory Dreibelbis, State College (sr.)

4) Travis Ogden, Clearfield (sr.)

5) Ian Malesiewski, Cathedral Prep (soph.)

220:

1) Ben Bish, Meadville (sr.)

2) Hunter Weaver, Central Mountain (sr.)

3) Max Mason, Jersey Shore (jr.)

4) Andrew Boob, Selinsgrove (sr.)

5) Daniel Salinas, Saint Marys (sr.)

285:

1) Joshua Fye, Bald Eagle Area (sr.)

2) Kawaun Deboe, Cathedral Prep (fr.)

3) Jeremy Bacon, Shikellamy (sr.)

4) Jack Vandevort, State College (sr.)

5) Hunter Gill, Hollidaysburg (jr.)

Teams:

1) Mifflin County (Kirby Martin)

2) Cathedral Prep (Mike Hahesy)

3) Central Mountain (Doug Buckwalter)

4) General McLane (Ryan Cook)

Questions and comments can be directed to: Rob.coleman12@yahoo.com



TOP 35 RETURNING WRESTLERS IN DISTRICT 10 AAA

Compiled by Rob Coleman on 11/27/15

This is a list of the top 35 returning AAA wrestlers in District 10. My rankings are based upon who I think has the potential to create the most noise come the post season. My opinions were based on a couple of criteria.

How wrestlers faired in the 2014-15 post season.
Season record.
Weight class depth
Personal observation from last season.
Remember that this list is purely subjective. It was compiled to create some conversation and some buzz for the upcoming season. Some people may be higher ranked than others because of depth of the weight. Some kids may do better due to the lack of depth at their weight, therefore ranked higher on my list. The beauty of wrestling is that from year to year things can be completely different.

* = Returning State Qualifier from 2014-15 (5 total)

** = Returning State Placewinner from 2014-15 (1 total)

*** = Returning State Champion from 2014-15 (none)

Ben Bish – Meadville (sr.)**
Carmen Ciotti – McDowell (sr.)*
Ta’Nauz Gregory – Prep (sr.)*
Ethan Laird – General McLane (jr)*
Hunter Hendricks – General McLane (sr.)*
Owen Watkins – General McLane (jr.)
Ryan Dailey – McDowell (sr.)
Kyle Luben – Meadville (sr.)
Brandon Sauers – Prep (sr.)
Briggs Twitchell – General McLane (sr.)
Leno Ciotti – McDowell (soph.)
Jake Paulson – McDowell (jr.)vb
Ian Malesiewski – Cathedral Prep (soph.)
Phil Selker – Cathedral Prep (sr.)
Keegan Fordyce – McDowell (sr.)
Brady Sittinger – Cathedral Prep (jr.)
Michael Hughes – Cathedral Prep (jr.)
Derek Reagle – Warren (sr.)
Tyler McKinney – Cathedral Prep (soph.)
Luke Peterson – McDowell (sr.)
Jacob Engstrom – Warren (soph.)
Riley Vaughn – General McLane (jr.)
Dazion Casto – McDowell (soph.)
Lucci DeRose – Titusville (soph.)
Caleb Stephens – Meadville (jr.)
Hunter Wagner – Titusville (jr.)
Chris Wig – Titusville (jr.)
Steven Crone – Warren (sr.)
Jose Lopez – McDowell (sr.)
Gary Williams – Strong Vincent (jr.)
James Johnson – Titusville (jr.)
Alejandro Linan – Cathedral Prep (sr.)
Deven Abbott – Strong Vincent (soph.)
Kyle Nash – Central Tech (sr.)
Derek Ridgeway – Meadville (sr.)